NÁKUPNÍ KOŠÍK

Test klasických sektů: Sekty ze šampaňských odrůd jsou od tuzemských vinařů chutné a rozmanité

12/2019 (web)

Po dvou letech jsme se odhodlali ke srovnávacímu testu šumivých vín. Abychom trochu zúžili jejich jinak velmi široký výběr na trhu, zvolili jsme opět jen určitý typ sektů. Ty tentokrát musely být vyrobeny jen ze tří základních odrůd oblasti Champagne – Chardonnay, Rulandské modré a Pinot Meunier. I přesto jsme ochutnali velmi širokou škálu stylů. A tuzemští producenti se nemají za co stydět. Vítězem se stal sekt s názvem Dominique od zkušeného „sektáře" Kamila Prokeše.

4d32c01f4934d8335960bf769b2cbdf6

Chardonnay v převaze

„Vyzobávat" z nabídky šumivých vín jen ta s přesným odrůdovým složením je samozřejmě složitější, naštěstí zrovna v námi zvoleném tématu není o vzorky nouze. Jak jsme se ale při jejich shánění přesvědčili, na trhu drtivě převažují jednoodrůdové sekty, zejména ty z Chardonnay. I v našem testu tak bylo šardonek hned šest.

To Pinot Meunier je u nás velkou raritou, sehnali jsme alespoň jeho cuvée s Rulandským modrým od vinařství Tanzberg. A jediné cuvée bílých a modrých hroznů představoval Bohemia Sekt Prestige 36.

Všechna vína ve srovnávací degustaci byly samozřejmě sekty kvašené v lahvi, čemuž odpovídá i jejich cena. U nejlevnějších vzorků začíná něco málo nad dvěma stokorunami, u nejdražšího jsme se příblížili k pěti stovkám. Svým výběrem jsme samozřejmě neobsáhli kompletní tuzemský trh, to by byl počet vzorků zhruba trojnásobný. Snažili jsme se ale zařadit hlavně nejznámější producenty sektů a ty doplnit méně tradičními zajímavostmi.

Zahalené a čerstvě otevřené

V předvánočním čase bylo obtížné se sejít ve větším počtu, protože kromě tradičního shonu zaúřadovaly i nemoci. K hodnocení se tak sešla pouhá pětice zapálených vínomilců. Těm jsme nalévali čerstvě otevřené sekty v neprůhledných návlecích tak, aby nemohli odhalit jejich producenty. K dispozici měli pouze statistiky zastoupených odrůd. V tradiční brněnské baště šumivých vín ve Vinotéce U Tří knížat jsme k jejich servírování zvolili klasické flétny řady Electra od italské značky Rocco Bormioli.

Porotci měli tentokrát náročnější práci s počítáním bodů, dostali totiž klasickou plnohodnotnou stobodovou tabulku. Ze součtu bodů od všech porotců jsme následně vypočítali průměr, který je zobrazen u jednotlivých vín. Ke každému sektu navíc degustátoři zapisovali poznámky, které jsme shrnuli do uvedeného popisu. Ten místy doplňuje můj osobní komentář a případně informace o dosažených výsledcích v některých profesionálních soutěžích či publikacích.

Seznam vzorků dle pořadí při degustaci

Sekt Chardonnay brut, Bettina Lobkowicz
Sekt Jožka Valihrach Chardonnay brut, Josef Valihrach • 3. místo degustace
Chardonnay brut 2011, Tanzberg Mikulov
Nicolas blanc de blancs brut, Kamil Prokeš
Cuvée Pinot Meunier & Pinot Noir blanc de noirs brut 2013, Tanzberg Mikulov
Dominique blanc de noirs brut nature, Kamil Prokeš • vítěz degustace
Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut (š. 16030E), Bohemia Sekt
Blanc de Blanc brut (š. CH03/16), Sekt Jan Petrák
Bohemia Sekt Prestige 36 brut 2013 (š. 14017D), Bohemia Sekt • 2. místo degustace

Na vyzkoušení nově použité stobodové tabulky jsme zvolili sekt nejjednodušší, a to metodou charmat vyrobené Blanc de noir od mělnického vinařství Kraus. To na porotce působilo možná až příliš nasládle, kyselinka byla od sladkého tenčího těla spíše oddělená. Dobré „uvedení do problematiky", na kterém jsme si rovnou mohli dobře vyzkoušet výrazný rozdíl v projevu mezi charmatem a klasickými sekty v perlení, viskozitě i celkovém charakteru. V průměru to zavíňovacímu vzorku stačilo na 80 bodů, ale postupem večera se jeho kondice zhoršovala.

Sekty pro každou příležitost

Degustací jsme se přesvědčili, že sekty jsou velmi pestrou disciplínou. Velmi povzbuzující výrazná a svěží vína vám zpříjemní jakýkoliv večer. Složitější a komplexnější kousky můžete dlouze rozebírat s přáteli a některé ještě mladé s ocelovou kyselinkou se pak mohou skvěle hodit třeba ke smažené rybě.

Se sekty se v degustačním testu někdy v budoucnu určitě opět potkáme. Do té doby budeme muset řádně promyslet, jaké téma určit. Je jich na trhu opravdu mnoho a jediná zastřešující kategorie „bílé kvašené v lahvi" se nám zdá příliš široká.

Hodnocení sektů Kamil Prokeš vinařství:

Dominique blanc de noirs brut nature, Kamil Prokeš

Druhý sekt od Kamila Prokeše byl tentokrát z Rulandského modrého, údaje o degorzáži se ale shodovaly. Tedy letos v červnu po 36 měsících. Tato várka byla navíc bez dozáže, celkový obsah cukru je tu tedy pouhého půl gramu.

Tady se „wow efekt" jednoznačně dostavil. Už při nalévání velmi bohatou pěnou s pomalým ústupem. Pak nastoupila výrazná přitažlivá vůně kiwi, červeného jablka a nektaru. A podle degustátorů nezaostávala ani chuť s pomelem a nektarinkou, která byla velmi dlouhá a na minimum cukru výborně vyvážená. Nechyběla příjemná šťavnatá kyselinka.

Všeobecně pozitivně přijaté víno, které si navíc udrželo po celý večer vysokou kvalitu se nakonec stalo vítězem degustace s průměrem nad 88 body. I když může být pro někoho hodně líbivé a postrádal by v něm výraznější kvasnicové stopy dlouhého ležení, získal si porotu čistotou, svěžestí a dlouhou dochutí. A ještě doplním body z nové publikace Nejlepší vína ČR 2019–2020, kde dostalo rovnou devadesátku.

Nicolas blanc de blancs brut, Kamil Prokeš

První ze vzorků od Kamila Prokeše, velmi „čerstvý" sekt odstřelovaný teprve v červnu letošního roku. Do té doby toto čisté Chardonnay strávilo 36 měsíců na kvasnicích.

Vše se vlastně v jeho charakteru projevilo. Bohatá pomalu klesající pěna, velmi harmonická chuť s krémovými bublinkami. Vyšší viskozita a naopak nižší barva. Vůni degustátoři popisovali nejčastěji jako čistou, mladou, se žlutým jablíčkem, květy a později i nádechem pečiva.

Na velmi příjemně pitelný a čistý sekt byly vlastně jednotné názory a v hodnocení panovala největší shoda, na druhou stranu trochu postrádalo nějaký ten „wow efekt", což mu v důsledku zřejmě bodově ublížilo. Průměr se jen přiblížil 85 bodům, což je myslím vzhledem k uvedeným charakteristikám spíše málo. Sekt si navíc držel po celý večer vysokou úroveň a velmi dobře se pil.

Kontakt

Kamil Prokeš vinařství
U Zastávky, 691 06 Velké Pavlovice
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420776029080

Fakturační adresa

Kamil Prokeš s.r.o.
Vrchní 513, 691 63 Velké Němčice
IČ.04735145 DIČ:CZ04735145

Sociální sítě

     


Provozní doba: PO-PÁ 8:00-18:00, popřípadě dle telefonické domluvy                                Jsme hrdými členy:

                                                                                                                                                          KP MV paticka logo 35